багатоваріантне завантаження диск системного адміністратора, базується на загрузчиках BOOTMGR (Windows 8.1.1), Isolinux/Syslinux v.4.06 і Grub4Dos v.0.4.5 c. Ядро WinPE створено на базі Windows 2003 Server. Диск складається з великої кількості продуктів (DOS і win32), об'єднаних оболонкою, з можливістю завантаження c CD/DVD, USB Flash Drive, USB-HDD і звичайного HDD.
Основне призначення - підготовка HDD, установка ОС (з можливістю установки Win 2000/XP/2003/Vista/7 - утиліта WinNtSetup, настановні пакети в складання не входять!), створення/розгортання образів системи, відновлення/копіювання даних, реанімація операційної системи і відновлення завантаження, очищення ОС від вірусів/троянів і блокерів/порнобаннеров, тестування основних компонентів РС і багато іншого. Є підтримка мережі з можливістю виходу в інтернет і підтримка мультимедіа. Є можливість використання більшої частини програм з збірки як "портативних" (повною мірою портативними вони не є, це просто самораспаковка в ТЕМР-овий каталог з авторегистрацией) і зручний спосіб підключення програмного пакету збірки для використання у звичайній ОС або інших РЕ-конфігураціях.
1. Для CD/DVD:
Вам знадобиться програма для запису образів - наприклад, Nero Burning ROM. Запустити програму, Рекордер -> Записати образ, вказати файл чином, простежити, щоб було відзначено "Фіналізувати диск" і метод запису "Disc-At-Once (DAO)". Диск з іншими налаштуваннями запису завантажуватися не буде! Nero також рекомендується "Дозволити генерацію короткого Lead-Out" (Файл -> Параметри -> Експертні властивості), це дозволяє зменшити час запису, прискорити час розпізнавання компакта і трохи збільшити "ємність" болванки. Швидкість запису - мінімальну в розумних межах. Рекомендую 8-16х для CD-дисків або 4х - для DVD. Принцип такий: повільніше пишемо -> швидше (надійніше) зчитуємо.
Можна також скористатися іншими програмами, що дозволяють записувати образи (наприклад, UltraISO, Alcohol 120,...).
2. Установка складання на флешку:
Увага!!! Багато утиліти (наприклад, стандартний windows format) не повністю форматують флешку, вони дивляться, що на ній є, і не чіпають ділянки, які їм здаються коректними. Тому бажано спочатку очистити флешку, наприклад з допомогою RMPrepUSB, HDD Low Level Format Tool або запустити тест на запис будь-яку з утиліт FlashNull, Check Flash, HD Tune Pro, Flash Memory Toolkit Pro, це гарантовано вб'є розмітку і змусить програму форматування зробити все з нуля. Після очищення обов'язково "пересмикнути" флешку, а після форматування виконати її перевірку з допомогою CheckDisk (2k10\Programs-2k10\HDD-Utilites\). При знайдених помилках повторити очищення флешки і форматування. Якщо ж використовується форматування за допомогою BootICE -> Parts Manage -> ReFormat USB disk, то це зайва операція. BootICE при форматуванні автоматично робить очищення.
2.1 Флешку необхідно попередньо відформатувати (Увага! Всі дані на флешці будуть знищені). Це потрібно для того, щоб флешка сприймалася Bios як USB-HDD, з якого можливе завантаження операційної системи. Якщо флешка/гвинт вже використовувалися як завантажувальні, даний пункт можна пропустити. Флешку рекомендується форматувати під FAT32 (у цій файловій системі вона працює довше і стабільніше), але, при необхідності, можна використовувати і NTFS (швидше "вбиває" флешку, вимагає "безпечне вилучення", але зате підтримує файли розміром більше 4 гб). Краще всього це зробити за допомогою RMPrepUSB (є в збірці по шляху 2k10\Programs-2k10\Flash-Utilites\RMPrepUSB або з меню P2Start.ехе "Програми 2k10\USB-Flash утиліти"). Ця утиліта створює максимально близьку до гвинта геометрію на флешці. Якщо відзначити Boot as HDD (C: 2PTNS), на флешці буде створено два розділу (другий мінімального розміру, для максимальної імітації гвинта). Але я не рекомендую використовувати такий варіант, така флешка буде "завішувати" побутову техніку (телевізори з флеш-програвачем, плеєри, тощо). Цілком достатньо зробити, як на малюнку.
Альтернативні методи форматування флешки (замість 2.1)
2.1.1 Форматуємо флешку з допомогою HP USB Disk Storage Format Tool (є в збірці по шляху 2k10\Programs-2k10\Flash-Utilites\HPUSBFW\ або в меню, в розділі USB-Flash утиліт), можна використовувати швидке форматування. На деяких ПК може не спрацювати (на флешці неправильно підключається завантажувач). Якщо працює, можна використовувати як для FAT32, так і для NTFS.
2.1.2 Форматуємо флешку з допомогою BootICE (2k10\Programs-2k10\Flash-Utilites\BootICE\)... Рекомендується форматувати так: BootICE (вибрати флешку) -> Parts Manage -> ReFormat USB disk -> USB-HDD mode (Single Partition) - Align to секторів: 2048 -> Next -> FAT32(NTFS) -> OK. Теж працює не завжди, у мене - завантажувач підключається правильно тільки під NTFS.
2.1.3 Використовуємо FBInstTool (2k10\Programs-2k10\Flash-Utilites\FBInstTool\). Утиліта для нестандартного форматування флешок, створює структуру спеціального виду (USB-ZIP або USB-HDD). Вибрати флешку (орієнтуємося на розмір!), відзначити в опціях форматування: -raw-force, відформатувати.
2.1.4 Використовуємо скрипт FlashFormat_2k10_FBinst (2k10\Programs-2k10\Flash-Utilites\FlashFormat_2k10_FBinst\). Утиліта для нестандартного форматування флешок, створює структуру спеціального виду (USB-ZIP + USB-HDD). Вибрати флешку (орієнтуємося на розмір!), використовувати спосіб 7. RAW FORMAT, відформатувати.
Скрипт автоматично переподключает флешку тому "пересмикувати" її після форматування не потрібно.
2.1.5 Для форматування флешки з автоматичним підключенням завантажувача XORBOOT рекомендується скористатися сценаріями:
а) FlashFormat_2k10_FBinst - спосіб 1 (флешки до 2Гб під FAT16) або спосіб 2 (флешки 4-32Гб під FAT32). Підтримка USB-ZIP. На старих системах будуть грузиться тільки WinXP-PE.
б) FlashFormat_2k10_FBinst - спосіб 5 (флешки до 2Гб під FAT16) або спосіб 6 (флешки 4-32Гб під FAT32). Підтримка USB-ZIP + USB-HDD. На старих системах будуть грузиться тільки Win7-PE.
в) FlashFormat_2k10_RMprep - застосовуємо якщо обов'язкова підтримка NTFS, використовуємо спосіб 5 (флешки будь-якого розміру). Підтримка USB-HDD.
Скрипти автоматично переподключают флешку тому "пересмикувати" її після форматування не потрібно.
Скрипти можна використовувати як під ОС, так і під складанням (будь-який), вони автоматично підключать XORBOOT в MBR (63 сектора, PBR ігнорується). Відразу після форматування флешку можна перевірити на загружаемость (запуск XORBOOT) під будь виртуалкой (наприклад, MobaLive).
2.2 Після форматування витягти флешку і підключити заново.
2.3 Необхідно додати на флешку файли збірки - папку 2k10 і файл P2Start.exe. Файл bootmgr на флешці/HDD не використовується, тому його не копіюємо. Їх можна розпакувати з образу за допомогою 7-zip, WinRar, Total Commander, FAR, UltraISO або скопіювати з змонтованого будь виртуалкой для CD/DVD віртуального диска в корінь флешки. Якщо форматування флешки вироблялося скриптами - завантажувальний носій готовий (завантажувач XORBOOT підключений).
Швидше буде спочатку розпакувати вміст образу в тимчасову папку на гвинті, а вже потім скопіювати всі з неї на флешку - неодноразово перевірено досвідом. Можна також змонтувати образ як віртуальний CD-ROM і копіювати з нього - ефект такий же. Якщо створення флешки проводиться під завантаженої складанням, зручно монтувати образ з допомогою ImDisk (ПКМ на образі, "Монтувати...").
Основний завантажувач, при бажанні, можна встановити/змінити у будь-який момент як у звичайної ОС, так і під будь-РЕ-складанням (за підключення завантажувачів відповідають сорочки MakeBoot_ХХХ.bat в папці 2k10, де ХХХ - завантажувач).
2.4 Використання завантажувача Syslinux для флешок:
Необхідно зробити флешку завантажувальної. Заходимо в папку 2k10\ на флеш-накопичувачі і запускаємо MakeBoot_SYSLINUX.bat. Цей командний файл дозволить зробити накопичувач завантажуваних. Зверніть увагу на те, що MakeBoot_SYSLINUX.bat потрібно запустити саме з флеш-накопичувача (він сам визначає з цього букву пристрою). Після відпрацювання батника ваша флешка готова до роботи.
Під Windows Vista/7/8, якщо UAC включений, потрібно ПОПЕРЕДНЬО виставити у властивостях файлу attrib.exe (2k10\Syslinux\attrib.exe) запуск від імені адміністратора! Після відпрацювання батника ваша флешка стала завантажувальним (у папці 2k10\Syslinux створився завантажувальний файл ldlinux.sys (атрибути: прихований/системний).
Можливі помилки:
"syslinux.exe" не є внутрішньою або зовнішньою командою, що виконується програмою чи пакетним Файлом - з'являється при спробі запуску батника під х64 версією Windows. Для правильної відпрацювання потрібна 32-розрядна версія (Windows 2000/XP/2003/Vista/W7). Варіант рішення - зробити на іншому комп'ютері або записати образ на болванку, завантажитися з неї і зробити все з-під LiveXP.
2.5 Використання завантажувача Grub4Dos для флешок:
Необхідно зробити флешку завантажувальної. Заходимо в папку 2k10\ на флеш-накопичувачі і запускаємо MakeBoot_GRLDR.bat. Цей командний файл дозволить зробити накопичувач завантажуваних. Зверніть увагу на те, що MakeBoot_GRLDR.bat потрібно запустити саме з флеш-накопичувача (він сам визначає з цього букву пристрою). Після відпрацювання батника ваша флешка готова до роботи.
Під Windows Vista/7/8, якщо UAC включений, потрібно ПОПЕРЕДНЬО виставити у властивостях файлу BSmod.exe (2k10\GRUB4DOS\OTHER\BSmod.exe) запуск від імені адміністратора!
Це не єдиний спосіб установки завантажувача Grub4Dos, але один з найбільш "сумісних" по завантаженню. Завантаження відбувається ідентично тому, як це зроблено для BOOTMGR (Vista/7/8), в завантажувальної області використовується та ж прописка (тільки скоригована під ім'я GRUBMGR для виключення перетинів з іншими збірками/инсталяторами/...).
2.6 Використання завантажувачі BOOTMGR для флешок:
Необхідно зробити флешку завантажувальної. Заходимо в папку 2k10\ на флеш-накопичувачі і запускаємо MakeBoot_BOOTMGR.bat. Цей командний файл дозволить зробити накопичувач завантажуваних. Зверніть увагу на те, що MakeBoot_BOOTMGR.bat потрібно запустити саме з флеш-накопичувача (він сам визначає з цього букву пристрою). Після відпрацювання батника ваша флешка готова до роботи.
Під Windows Vista/7/8, якщо UAC включений, потрібно ПОПЕРЕДНЬО виставити у властивостях файлу BootSect.exe (2k10\GRUB4DOS\OTHER\BootSect.exe) запуск від імені адміністратора!
Це стандартний спосіб підключення завантажувача від MicroSoft c допомогою BootSect. Втім, при бажанні, завантажувач також можна підключити за допомогою BootICE.
2.7 Використання завантажувача XORBOOT для флешок:
Необхідно зробити флешку завантажувальної. Заходимо в папку 2k10\ на флеш-накопичувачі і запускаємо MakeBoot_XORBOOT.bat. Цей командний файл дозволить зробити накопичувач завантажуваних. Зверніть увагу на те, що MakeBoot_XORBOOT.bat потрібно запустити саме з флеш-накопичувача (він сам визначає з цього букву пристрою). Після відпрацювання батника ваша флешка готова до роботи. Після відпрацювання батника в MBR буде прописаний завантажувач XORBOOT, в меню якого будуть всі завантажувачі збірки (BOOTMGR, Grub4Dos і Syslinux) і кілька "бонусів". Встановлення завантажувача виключно в MBR дозволяє забезпечити кращу загружаемость на нових ПК і дає можливість швидкого доступу до будь-якого завантажувачу.
3. Установка на USB-HDD/HDD:
3.1 Гвинт потрібно відформатувати будь-якою програмою по розбивці HDD, створити первинний активний/завантажувальний розділ відповідного розміру (не менше 2Гб). Файлову систему вибираємо FAT32, але, при необхідності, можна використовувати і NTFS.
Якщо HDD паралельно використовується для перенесення даних, зручно буває розбити його так: робимо два первинних розділу (якщо потрібно - можна більше розділів, але обов'язково перший і останній, під зборку, - первинні, в середині можуть бути логічні). Перший розділ форматуємо під свої потреби в FAT32/NTFS/..., розміром ємність гвинта мінус 3-5Гб. Другий (або останній розділ, під складання) - обов'язково робимо активний/завантажувальний, під FAT32. На цей розділ встановлюємо збірку. Чому саме так? Найзручніше - якщо потрібно буде видалити розділ зі складанням, або, навпаки, збільшити місце під цей розділ, операція буде ШВИДКО зроблена за допомогою практично будь-якого менеджера дисків без втрати даних на перших розділах.
3.2 Виконуємо копіювання складання на активний розділ HDD (аналогічно п. 2.3) і підключення завантажувача (пп.2.4-2.7).
Підключення завантажувача Syslinux для HDD здійснюється у другому заході MakeBoot_SYSLINUX.bat (у першому - тільки флешки), читайте підказку!
Під Windows Vista/7/8 запускати батник обов'язково з правами адміністратора!
Альтернативні методи використання завантажувача Grub4Dos з допомогою BootICE (2012) для флешок/HDD:
1. Завантажувач WEE. Ставиться повністю в MBR (PBR ігнорується), займає 63 сектора (нестандартно!). Є вбудоване меню (можна правити при установці), що дозволяє знайти і завантажити NTLDR, BOOTMGR, GRLDR,... У зв'язку з нестандартністю не рекомендується для універсальної флешки, але дуже зручно, наприклад, в якості Boot-менеджера на системному диску.
2. GRUB4DOS в MBR (PBR ігнорується), займає 18 секторів (нестандартно!). Відразу запускає GRLDR. У зв'язку з нестандартністю не рекомендується для універсальної флешки.
3A. USB-HDD+ в MBR, прописка GRUB4DOS в PBR. Непоганий варіант, ставиться і працює на більшості флешок, особливо підходить під FAT32.
3B. USB-HDD+ в MBR, прописка NTLDR в PBR. При установці або перейменовуємо завантажувач груба в корені диска на NTLDR, або вказуємо ім'я GRLDR при прописку в PBR (див. на картинці). Непоганий варіант, аналогічний 3A.
3C. USB-HDD+ в MBR, прописка BOOTMGR в PBR. При установці або перейменовуємо завантажувач груба в корені диска на BOOTMGR, або вказуємо ім'я GRLDR (або GRUBMGR для складання) за прописку в PBR. Непоганий варіант, аналогічний 3A.
4B. Windows NT 5.x MBR в MBR, прописка NTLDR в PBR. При установці або перейменовуємо завантажувач груба в корені диска на NTLDR, або вказуємо ім'я GRLDR при прописку в PBR (див. на картинці). Хороший варіант за загружаемости на різному залозі, але на флешках працює рідко (залежить від чіпа флешки?), особливо під FAT32.
5C. Windows NT 6.x MBR в MBR, прописка BOOTMGR в PBR. При установці або перейменовуємо завантажувач груба в корені диска на BOOTMGR, або вказуємо ім'я GRLDR (або GRUBMGR для складання) за прописку в PBR. Відмінний варіант за загружаемости на різному залозі, на деяких флешках може не працювати під FAT32 (залежить від чіпа флешки?). Реалізований батником в збірках 2.6.0/2.6.1.
Мої рекомендації: для флешок, якщо не потрібно переносити файли більше 4Гб спробувати встановити батником, перевірити завантаження в MobaLive. Якщо не працює - використовувати NTFS+батник або варіант установки з допомогою BootICE - 3C (3A, 3B - вони практично не відрізняються) для FAT32.
Для створення завантажувальної флешки спочатку обов'язково правильно відформатувати флешку (щоб вона сприймалася в Bios як USB-HDD-пристрій, з якого можливе завантаження.
Самий простий і швидкий спосіб створення завантажувальної флешки - використання утилітки Rufus. Вибираємо флешку (1), схему розділу (2), файлову систему (3, FAT32 або NTFS, рекомендується FAT32 - як зберігає ресурс флеш-осередків), при бажанні міняємо мітку флешки (4). Параметри форматування (5) розгортаємо дод. параметри і відзначаємо (6,7 - необов'язково, але рекомендується для старих ПК). Відзначаємо (8,9), вибираємо образ збірки (10) і знімаємо галочку (11 - щоб в корені флешки не створювався autorun.inf). Ще раз перевіряємо правильність вибору флешки (1) і способу (12) тиснемо Старт (13). Для прискорення процесу можна тимчасово відключити антивирь.
Після створення флешки вона повністю готова до використання. Але для прискорення завантаження рекомендується підключити бажаний завантажувач скриптом.
Якщо є бажання використовувати в якості завантажувача Grub4Dos, після підготовки флешки запустіть скрипт MakeBoot_GRLDR.bat з папці 2k10. Скрипт MakeBoot_BOOTMGR.bat дозволить встановити завантажувачем BOOTMGR. MakeBoot_SYSLINUX.bat - встановить завантажувача Syslinux, але цей завантажувач відразу буде запускати Grub4Dos. Останній варіант - один з найкращих за загружаемости на різному (особливо старому!) залозі. Для більш-менш нових ПК можна використовувати BOOTMGR.
Під Windows Vista/7/8 запускати скрипти (MakeBoot_GRLDR.bat і MakeBoot_BOOTMGR.bat) обов'язково з правами адміністратора!
Деякі антивіруси/ОС можуть блокувати встановлення завантажувача Grub4Dos або BOOTMGR. Якщо це сталося, завантажитеся зі збірки на CD і встановіть бажаний, або проведіть цю операцію на іншому ПК (де антивирь не такий агресивний)!
Якщо складання попередньої версії вже є на флешці, достатньо видалити папку 2k10 з флешки і додати нову з роздачі, а потім підключити завантажувач скриптом.
Список програм в збірці • USB driver PLOP v.5.0.11
• C9PE Plus Pack (@conty9) 2k10
• DOS-версія Paragon HDM 15 v.10.1.25.431 (rus)
• Великий набір різних DOS-утиліт, і багато чого ще.
Відмінності від авторської збірки Неофіційна версія відрізняється від оригіналу оформленням і наповненням (додані деякі утиліти, які автор вважає надмірними для складання /видалені в авторській версії або в неї не включалися/). Також зазвичай в неофіційну версію входять всі авторські оновлень (на момент складання неофициалки).
Історія версійІсторія версій (25.02.2015 Версія 5.9.7)
• Оновлений програмний блок збірки, всі версії TeraByte; дос-версії: BootIt Bare Metal, HDDaRTs, PartitionGuru.
Системні вимоги: Комп'ютер з 128Mb RAM і вище, CD/DVD привід або USB інтерфейс.
Контрольна сума• CRC32: B9E2B616
• MD5: 46D009B0568DB13B0103A43B72D9F1D0
• SHA-1: 375849C5AB0229CA030F9652576C9E940DB98F2C
Платформа/ОС: x86/x64
Розробник: conty9 | Viktor Kisel®
Рік випуску: 2015
Мова Інтерфейсу: Російська, англійська
Формат файлу: iso
Активація: не потрібно (інсталятор вже пролікований)
Розмір: 701 Mb
Скачати C9PE 2k10 CD/USB/HDD 5.9.7 Unofficial (2015/RUS/ENG)